خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

يك مصاحبه و سه نكته‌اي كه مي‌توان به آن افزود

  پس از انتخابات 24 خرداد 92 و روي كار آمدن دولت جناب آقاي روحاني، افق‌هاي تازه‌اي در موضوع تعامل اقوام و حاكميت پديد آمده به‌ويژه اين‌كه رئيس‌جمهور محترم در رقابت‌ها و بيانيه‌هاي انتخاباتي به‌صراحت موضوع اقوام و ضرورت حضور نخبگان قومي در سطوح گوناگون مديريتي را مطرح كرده بودند و پس از شكل‌گيري كابينه، تشكيلات ويژه‌اي را نيز مأمور پي‌گيري موضوع اقوام و اقليت‌ها كرده و جناب آقاي يونسي را به‌عنوان دست‌يار ويژه‌ي رئيس‌جمهور در اين امر منصوب كردند. صرف چنين امري به‌خودي خود مي‌تواند نشانه‌ي شكل‌گيري روندي اميدبخش باشد.

  طي روزهاي اخير مصاحبه‌اي از جناب آقاي يونسي در برخي رسانه‌ها منتشر شد كه محتوا و مضمون آن را مي‌توان در چارچوب حركت واقع‌بينانه و اميدآفرين دولت در موضوع اقوام تلقي كرد. در اين مصاحبه به نكات قابل توجه و مهمي اشاره شده از جمله:

  • تصريح به حقوق اقوام در قانون اساسي و باور نظري و عملي نظام به اين امر
  • تأكيد بر نگاه فرصت‌محور به اقوام و رد نگاه تهديدمحور
  • رد ديدگاه‌ها و جريان‌هاي افراطي
  • اشاره به تجربه و عملكرد ديگر كشورها در موضوع اقوام
  • لزوم ايجاد فرصت‌هاي برابر براي همه‌ي اقوام ايراني
  • پرهيز از برخوردها و تصميم‌گيري‌هاي سليقه‌اي
  • تأكيد بر وحدت ملي و تماميت ارضي به‌عنوان اصول خدشه‌ناپذير
  • قدمت ديرينه‌ي حضور اقوام در ايران
  • لزوم پاسخ‌گويي به مطالبات طبيعي و معقول جامعه
  • لزوم ارتقاي سطح حضور نخبگان قومي در مديريت

  و نكات ديگر.

  نگارنده ضمن استقبال از رويكرد منطقي و نكات راه‌گشايي كه در مصاحبه‌ي مذكور آمده سه نكته را به‌عنوان تكميل بحث در ذيل موضوع تاريخ كردستان مطرح مي‌كند:‌

  نخست، در تاريخ ايران، مديران برجسته‌اي از جامعه‌ي كرد در سطوح گوناگون مديريتي، اعم از ملي و محلي، حضور داشته‌اند. پايان‌نامه‌ي دكتراي اين‌جانب با عنوان «جايگاه و كاركرد نخبگان كرد در دولت مركزي، دوره‌هاي صفويه و قاجار» در چهار محور اساسي شامل: دفاع از تماميت ارضي، مشاركت در مديريت بحران، عمران و آباداني، حضور در سياست خارجي، به تشريح كاركرد ده‌ها تن از نخبگان كرد حاضر در حاكميت اختصاص يافته است. قرائن تاريخي نشان مي‌دهد كه جهت‌گيري مديران كرد، از شيخ‌علي‌خان زنگنه(صدراعظم شيعه‌مذهب دوره‌ي صفوي) تا عزيزخان مُكري(وزير جنگ سني‌مذهب دوره‌ي قاجار) در چارچوب وحدت و منافع ملي كشور بوده است.

  دوم، قرائن تاريخي نشان مي‌دهد كه در بستر طبيعي رويدادها و تحولات جامعه‌ي ايران، درگيري‌ها و جنگ‌هاي قومي و مذهبي به‌صورت جدي قابل مشاهده نيست. اين امر گوياي وجود زمينه‌ي مساعد براي تعامل و وفاق ملي است.

  سوم، انقلاب اسلامي از ابتدا رويكردي فرصت‌محور و مبتني بر اعتماد به جامعه‌ي كرد داشته است. در تأييد اين فرضيه مي‌توان دست‌كم به دو قرينه‌ي تاريخي اشاره كرد:

  قرينه‌ي اول: پس از انقلاب، پنج استاندار نخست كردستان از ميان مديران بومي منصوب شدند.

  قرينه‌ي دوم: نخستين شوراي شهر پس از انقلاب اسلامي در ارديبهشت 58 در سنندج تشكيل شد. اين شورا با پيشنهاد و موافقت هيئت اعزامي از جانب امام‌خميني(ره) به كردستان، به‌رياست مرحوم آيت‌الله طالقاني و در يك انتخابات آزاد با حضور شخصيت‌ها و جريان‌هاي سياسي و مذهبي فعال در شهر سنندج تشكيل شد. بر پايه‌ي قرائن تاريخي، از اعضاي يازده‌گانه‌ي منتخب شورا، 2 نفر متمايل به كومله و 9 تن ديگر منتسب به جريان اسلامي و هوادار انقلاب يا بي‌طرف بوده‌اند. نكته‌ي جالب توجه اين‌كه چون تركيب شورا موافق ديدگاه فكري و سياسي كومله نبود، اين گروه سياسي مسلح عملاً عرصه را براي استمرار فعاليت شورا نامساعد كرد و حتي برخي اعضاي آن از جمله معروف شبلي را كه از چهره‌هاي محبوب و مردمي و با رأي بالايي به‌عضويت شوراي شهر درآمده بود، به‌شهادت رساند و نهايتاً در نتيجه‌ي اين اقدامات، شوراي مذكور بيش از شش ماه دوام نياورد.

  با اين اوصاف تشكيل شوراي شهر سنندج به‌عنوان نمادي از اعتماد و تأكيد رهبري انقلاب بر تعامل منطقي با جامعه‌ي كرد و نيز مخالفت بدنه‌ي جامعه‌ي كرد با گروه‌هاي جنگ‌طلب در تاريخ ايران و كردستان ماندگار شد. 


  این مطلب تا کنون 11 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : اقوام ,حضور ,موضوع ,جامعه‌ي ,نخبگان ,به‌عنوان ,موضوع اقوام ,جناب آقاي ,نشان مي‌دهد ,سنندج تشكيل ,تاريخي نشان ,
  يك مصاحبه و سه نكته‌اي كه مي‌توان به آن افزود

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر