تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

عنوان و چكيده‌ي پايان‌نامه

  عنوان پايان‌نامه‌ي اين‌جانب در دوره‌ي دكترا اين است:

  جايگاه و كاركرد نخبگان كرد در دولت مركزي ايران، تبيين مقايسه‌اي دوره‌هاي صفويه و قاجار

  چكيده‌ي اين پايان‌نامه در ادامه مي‌آيد:

  از مهم‌ترين مسائل تاريخ ايران، روابط ايلات و نخبگان مناطق مختلف كشور با دولت مركزي است. اين رساله به‌روش تاريخي در پي پاسخ‌گويي به اين پرسش است كه نخبگان كُرد اعم از شيعه و سني، در دو دوره‌ي صفويه و قاجار تا چه جايگاهي در دولت مركزي ارتقا يافته و كاركرد آن‌ها چه نسبتي با اهداف و منافع كشور و حاكميت داشته است.

  نتايج پژوهش نشان مي‌دهد در دو دوره‌ي مذكور، از نظر قومي، مانعي نهادينه بر سر راه ارتقاي  نخبگان كُرد در مراتب اداري و سياسي دولت مركزي ايران وجود نداشته و دولت‌مردان كُرد تا عالي‌ترين مراتب قدرت، از جمله صدارت، بالا رفته‌اند.

  در اين تحقيق، رويكردهاي دو دولت درباره‌ي اهل‌سُنَّت ذيل چهار عنوانِ تقابل، تكفير، تبعيض و اعتدال دسته‌بندي و چنين برداشت شده كه سه رويكرد نخست در دوره‌ي صفويه نمود بيش‌تري داشته و رويكرد اعتدال در دوره‌ي قاجار بيش از دوره‌ي صفوي مورد توجه دولت مركزي قرار گرفته و در نتيجه از نظر مذهبي، حضور و ارتقاي نخبگان كُرد اهل‌سنت در حاكميت دوره‌ي قاجار، با موانع كم‌تري روبه‌رو بوده است. رويكرد تقابل‌محور صفويه نسبت به اهل‌سنت از مهم‌ترين موانع ارتقاي نخبگان كرد سني‌مذهب به‌شمار مي‌رود.

  كاركرد نخبگان كرد در اين پژوهش ذيل عنوان‌هاي چهارگانه‌ي دفاع از تماميت ارضي، مديريت بحران، اصلاح و آباداني و روابط خارجي احصا و دسته‌بندي شده و يافته‌هاي تحقيق نشان مي‌دهد كه حضور و ايفاي نقش نخبگان كرد محدود به عرصه‌ي خاصي نبوده و بخش‌هاي گوناگون سياسي، نظامي، اقتصادي، اجتماعي و عمراني را در بر مي‌گرفته است.

  از قرائن تاريخي چنين استنباط مي‌شود كه برآيند نهايي كاركرد نخبگان كُرد، اعم از شيعه و سني، در مسير حفظ تماميت ارضي، تأمين منافع و تحكيم هويت ملي و تعقيب اهداف دولت مركزي ايران بوده و تعلقات و انگيزه‌هاي قومي در شكل‌گيري و جهت‌دهي كنش و كاركرد نخبگان كرد تأثيري تعيين‌كننده نداشته است.

  در مجموع، نتايج تحقيق گوياي آن است كه در تبيين تعامل تاريخي دولت مركزي ايران و جامعه‌ي كرد، تحليل‌هاي يك‌سويه كه متضمن ايراد اتهام جدايي‌طلبي يا انحصارطلبي به يكي از طرفين است، برخوردار از پشتوانه‌ي پژوهشي نبوده و همراهي نخبگان جامعه‌ي كُرد، به‌عنوان يكي از اقوام ايراني با دولت مركزي و جامعه‌ي ايران، واقعيتي است تاريخي و در صورت رفع برخي موانع و تمهيد مقدمات، به‌ويژه در موضوع تعامل با اهل‌سنت، در شرايط امروزي نيز بيش از پيش عينيتي آشكار خواهد يافت. 


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 13 ارديبهشت 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160391
 • بازدید امروز :331704
 • بازدید داخلی :38617
 • کاربران حاضر :236
 • رباتهای جستجوگر:376
 • همه حاضرین :612

تگ های برتر